HPLC Columns and Cartridges
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Acclaim™ Mixed Mode WCX-1 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Separate cationic molecules with powerful adjustable selectivity control using this mixed-mode reversed-phase and weak cation-exchange LC column.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Hydrophobic Alkyl Chain with a Carboxyl Terminus |
| Temperature | 50°C |
| Phase | Reversed Phase, Ion Exchange, Ion Exclusion, HILIC |
| Endcapped | Proprietary |
| Column Type | Mixed Mode |
| Green Features | FSC |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
| USP Type | L85 |
Thermo Scientific™ DNAPac™ PA200 Oligonucleotide HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enjoy strong anion exchange for high-resolution analysis and purification of synthetic oligonucleotides with Thermo Scientific™ DNAPac™ PA200 Oligonucleotide HPLC Columns.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Stationary Phase | Quaternary Ammonium |
| Temperature | 85°C |
| Phase | Ion Exchange |
| Column Type | Ion Exchange |
| Quantity | Each |
| Technique | Bio-LC |
| Product Line | DNAPac |
Thermo Scientific™ Hypersil Drop-In Guard Cartridges —C18, C8, C1, Silica
Convenient, economical, and effective protection for extending column lifetimes
| Pore Size | 120Å |
|---|---|
| Length (Metric) | 10 mm |
| Endcapped | Yes |
| For Use With (Equipment) | Hypersil™ HPLC Column |
| Particle Shape | Spherical |
Thermo Scientific™ Aquasil™ 5μm C18 HPLC Columns, 5?m Particle Size
Thermo ScientificTM AquasilTM 5μm C18 HPLC Columns are available in limited dimensions. Please contact Customer Service for more details.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 12% |
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 310 m²/g |
| USP Type | L1 |
| Column Format | Analytical Column |
Thermo Scientific™ MAbPac™ SEC-1 Size Exclusion Chromatography HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use these SEC columns for monoclonal antibody (mAb) analysis, including the high-resolution separation of monomers, aggregates and fragments.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Solvents | 100% Organic Solvents |
| Temperature | 30°C |
| Phase | Size Exclusion |
| Column Type | Size Exclusion |
| pH | 2.5 to 7.5 |
| Quantity | Each |
| Product Line | MAbPac |
Thermo Scientific™ DNAPac™ PA100 Oligonucleotide HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Features strong anion-exchange resin for high-resolution analysis and purification of synthetic and modified oligonucleotides.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 13 μm |
| Stationary Phase | Quaternary Ammonium |
| Temperature | 90°C |
| Column Type | Ion Exchange |
| pH | 2 to 12.5 |
| Quantity | Each |
| Max. Pressure | 4000 psi (275 bar) |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Mixed Mode WAX-1 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
When you need powerful selectivity control for the separation of anionic molecules, use Thermo Scientific™ Acclaim™ Mixed-Mode WAX-1 LC columns.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase, Ion Exchange, HILIC |
| Column Type | Mixed Mode |
| pH | 2.5 to 7.5 |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
| USP Type | L78 |
Thermo Scientific™ BioBasic™ 18 HPLC Columns
Use this 300Å wide-pore silica for the separation of small to medium proteins and other biomolecules.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 9% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 100 m²/g |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ Shodex™ Asahipak Amino (NH2) Mixed Mode HPLC Column, 5 μm, 4.6 mm x 150 mm
Column Format: Standard Column; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase, Normal Phase, Ion Exchange, HILIC
Thermo Scientific™ Acclaim™ 120 C18 Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use these high-efficiency reversed phase C18 columns for maximum resolution in a wide variety of applications.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 18% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 300 m²/g |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ BetaBasic™ 18 HPLC Columns, 5μm Particle Size
Available in limited dimensions. Please contact Customer Service for more details.
| Pore Size | 150 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 13% |
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS, APCI |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 12 |
| Surface Area | 200 m²/g |
| USP Type | L1 |
| Column Format | Analytical Column |
Thermo Scientific™ ProSwift™ WAX-1S Tertiary Amine Ion Exchange HPLC Column, Monolith, 4.6 mm x 50 mm
Column Format: Analytical Column; Pore Size: Monolith; Column Phase: Ion Exchange
Thermo Scientific™ Acclaim™ Polar Advantage II HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Resolve polar and nonpolar compounds in a single run. These columns have high pH stability (pH 1.5–10) in the separation of basic, neutral, and acidic species.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Polar Embedded |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| Surface Area | 300 m²/g |
| USP Type | L60 |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Surfactant HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use for outstanding separation of anionic, nonionic, and cationic surfactants with ELSD and RI detectors.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 12% |
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 60°C |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Specialty/Application Specific |
| pH | 2.5 to 7.5 |
| Green Features | FSC |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
Thermo Scientific™ Hypersil™ BDS 3μm C18 Columns
A good choice for QA/QC labs as a robust, general-purpose column in applications where reproducibility and long column lifetimes are required
| Pore Size | 130 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Carbon Load | 11% |
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Surface Area | 170 m²/g |
| USP Type | L1 |